Wyróżnione

sobota, 14 marca 2015

Niedawno powstał nowy i chyba jedyny do tej pory serwis w kompleksowy sposób opisujący region Morza Bałtyckiego. Przyjrzeliśmy się serwisowi PrzegladBaltycki.pl.

Region Morza Bałtyckiego, pomimo długiej linii brzegowej, jest w Polsce mało znany. Na wakacje wybieramy się na Zachód lub Południe, bacznie obserwujemy sytuację polityczną na Wschodzie. Niestety do Polski nie dociera wiele informacji o ważnych i cennych inicjatywach, które mają miejsce w krajach nordyckich i bałtyckich. Twórcy portalu Przegląd Bałtycki postanowili to zmienić.

Przegląd Bałtycki jest przejrzysty, przedstawia treści w przejrzysty sposób. Serwis podzielony jest na kilka szerokich działów - Aktualności, Polityka, Gospodarka i Kultura. Treści dodatkowo podzielone są według krajów dzięki czemu łatwo odnajdziemy wszystkie treści dotyczące Szwecji, Polski czy Łotwy.

Serwis jest regularnie aktualizowany dzięki czemu baza wiedzy i biblioteka niezwykle ciekawych lektur robi się coraz obszerniejsza.

niedziela, 19 lutego 2012

Jak dużo wiemy o Słowacji? Okazuje się, że niewiele. Może i mają tam ładne stoki, ale czy cokolwiek poza stokami jesteśmy w stanie opisać? Choć Słowacja to nasz chyba najbliższy sąsiad niedużo wiemy na jego temat. Aby poznać obraz codziennego życia i poszerzyć swoją wiedzę na temat kultury, polityki i społeczeństwa warto regularnie odwiedzać blog słowacki slowacja-dokumentacja.pl.

Słowacja to kraj niewielki, ale bardzo ciekawy. Dzieli z Polską granicę biegnącą szczytami gór i przełęczami. Wydaje się, że Tatry nie są barierą nie do przejścia, ale okazuje się, że skutecznie bronią Polaków przed dostępem do informacji. Z tego też powodu warto śledzić losy osób, które zdecydowały się na życie w tym kraju.

Jednym z takich serwisów jest blog słowacki, który jest dzisiaj opisywany. Serwis zbiera bardzo różne informacje – o podróżach, społeczeństwie, polityce, kulturze i o codziennym życiu. Z drugiej strony w serwisie publikowane są nie tylko artykuły, ale również liczne zdjęcia i filmy video. To wszystko jest uzupełnione galerią z Flickr oraz postami z Tweetera.

Serwis jest przejrzysty, opiera się na prostej strukturze, dzięki czemu łatwo dotrzeć do sedna, a więc przekazywanych treści. Wpisy podzielone są na kategorie, ale można je przeglądać również po tagach czy przy pomocy wyszukiwarki. Strona główna prezentuje najnowsze wpisy dzięki czemu łatwo śledzić na bieżąco aktualności.

 

wtorek, 06 września 2011

Czy brakowało Wam kiedyś miejsca, do którego zaglądacie i od razu wyciągacie zestaw propozycji muzycznych, które umilą cały tydzień? Co więcej zestawienie to wpadnie w ucho i trudno będzie z nimi rozstać się nawet po tygodniu? Taką pomoc znajdziemy oczywiście w Internecie pod adresem wpadawucho.pl.

Propozycja muszę przyznać bardzo zacna. Już teraz moja playlista powiększa się o kolejne utowry i odkrycia muzyczna. Oczywiście dużo zależy od gustu, bo propozycje to subiektywny wybór autora. Pomimo tego sądzę, że wiele osób szybko polubi ten blog.

Proponowane utwory są w różnym wieku i w różnych językach. Można znaleźć i te najnowsze, niedawno usłyszane w eterze, ale i starsze liczące nieraz po kilkadziesiąt lat. Bez względu na wiek będą to muzyczne perełki.

Serwis to pełen minimalizm. Propozycje to właściwie tylko lista utworów, zwykle nawet bez dłuższego komenatrza. Autor obiecuje, że wkrótce wszystko będzie uzupełniane o linki do YouTube, dzięki czemu darowane nam będzie samodzielne przeszukiwanie sieci i półek sklepowych. Każdy wpis uzupełniony jest o tagi, co oczywiście znajdzie uzasadnienie kiedy zbierze się więcej propozycji. W menu jedynie odnośniki do zestawień i linki do zaprzyjaźnionych serwisów.

 

wtorek, 16 sierpnia 2011

Co wyjdzie z połączenia podróży, przyrody i piwa? Ciekawy przewodnik po plenerowych miejscach, w których z przyjemnością napijemy się zimnego piwa. Taki przewodnik można odnaleźć pod adresem piwonaturalnie.pl.

Piwo naturalnie - piwo w plenerze

Przewodnik składa się z opisu miejscówek podzielonych na kategorie – miasta i państwa. Recenzje nie ograniczają się tylko do Polski, ale wychodzą również daleko poza granice naszego kraju.

Wszystkie miejsca opisywane są pod kątem przyjemności jaką możemy czerpać przy spożywaniu złotego napoju. Oprócz dokładnych opisów, autor wprowadził pięc kategorii, w których wystawiaoceny od 1 do 5. Są to atrakcyjność miejsca, aktywność policji, atmosfera panująca w danym miejscu, popularność oraz dostępność toalet. Wszystko to składa się na ocenę ogólną. Na tej podstawie możemy podjąć decyzję, czy warto przejść się w dane miejsce z siatką „browarów”. Oprócz konkretnej miejscówki, autor udziela porad, gdzie po drodze można kupić piwo.

Oprócz opisów konkretnej miejscówki w recenzjach krótko opisywane są lokalne piwa, miasta oraz państwa. Składa się to na niewielki przewodnik, który na prawdę jest bardzo pomocny amatorom zimnego piwa w plenerze zamiast w pubie czy barze, co i sam polecam!

Sama strona jest właściwie blogiem opartym na Wordpressie. Jest bardzoprzejrzysta, nawiagacja nie sprawia problemu, wszystko jest ładnie otagowane. Posty dodatkowo są ilustrowane, co pomaga wyobrazić sobie miejsce i je później odnaleźć.

PS. Można również postawić autorowi piwo za dobrze wykonaną robotę!

 

 

niedziela, 21 listopada 2010

Turystyka w Polsce kwitnie. Czy informacje w języku angielskim są wystarczająco dostępne potencjalnym turystom z zagranicy? Interesującą inicjatywą jest serwis visitbialystok.com.

Strona VisitBialystok.com przygotowana jest jedynie w języku angielskim i jedynie informacje dla potencjalnych współpraconików są w jezyku polskim.

Serwis zachęca do odwiedzin Białegostoku, ale również i całego regionu Polski Północno-Wschodniej. Co więc możemy znaleźć w serwisie? Główna tkanka serwisu to opisy atrakcji w mieście, jak i regionie. Opisane są najważniejsze ulice Białegostoku, Pałac Branickich, Rynek oraz historia miasta. Spośród atrakcji regionu opisano parki narodowe oraz mniejsze miasteczka.

Częścią serwisu jest galeria zdjęć przedstawiona w ciekawy, poetycki sposób. Dostępny jest także bank zdjęć. Udostępniono w nim około 200 zdjęć do pobrania i dowolnego wykorzystania. W serwisie zebrano również informacje praktyczne m.in. adresy hoteli, restauracji, punktów informacji turystycznej i wielu innych. Na stronie dostępny jest wykaz najważniejszych imprez kulturalnych odbywających się w mieście i regionie.

Portal współpracuje również z jedną z firm bookingowych, dzięki czemu jest możliwość rezerwacji pokoju hotelowego w Białymstoku bądź regionie.

Serwis VisitBialystok.com jest niezwykle ciekawą inicjatywą jednak ma kilka braków. Warto go trochę zmodyfikować, unowocześnić, aby był bardziej interaktywny i przyjemniejszy w odbiorze.

piątek, 31 lipca 2009

Jako, że podróże to coś, co uwielbiam. Na pierwszy ogień pójdzie serwis internetowy poświęcony Estonii, znajdujący się pod adresem www.eesti.pl.

Strona główna serwisu:

Strona główna serwisu Estonia onLine - Eesti.pl

 

Co ciekawego można znaleźć na tej stronie?

Strona jest bardzo rozbudowana, co nieco (pozytywnie) zaskakujące jeśli weźmiemy pod uwagę dosyć niszowy temat.

To na co zwróciłem uwagę, i co zapewne zachęci do odwiedzenia strony przez innych użytkowników, to dosyć oryginalna część poświęcona językowi estońskiemu. Filologia, bo tak ten dział nazwał autor, zawiera artykuły poświęcone językowi i literaturze, ale ciekawsze są kurs oraz słownik języka estońskiego. Kurs składa się z 11 lekcji od podstaw (należy przyznać, że są nieźle opracowane), a słownik zawiera około 2,5 tys. haseł w wersji polsko-estońskiej i nieco mniej niż 2 tys. haseł w wersji estońsko-polskiej. Warto także zwrócić uwagę, że w dziale znajduje się również biblioteka utworów estońskich.

Kolejną interesującą częścią jest bank zdjęć. Bank prowadzony jest w języku angielskim, jednak łatwo w niż odnaleźć potrzebne zdjęcia. Dział zawiera 260 wysokiej jakości zdjęć, które można wykorzystać w dowolny sposób, oczwyisćie z zachowaniem praw autorskich. Zdjęcia można także odnaleźć w galerii, tutaj jest ich ponad 400, jak deklaruje autor. Warto zwrócić uwagę na zbiór przedwojennych zdjęć i pocztówek (galeria Dawna Estonia).

Ponadto jest kilka innych działów, które przedstawiają mniejszą lub większą wartość. Warto zajrzeć na strony kulturalne, jednak aktualnie brak tam informacji o wydarzeniach. Poza tym można tam znaleźć artykuły na temat kultury estońskiej. W ramach serwisu działa też forum, autor prowadzi blog, jest też dział poświęcony monetom z krajów dawnego ZSRR, kartki elektroniczne oraz strona Stowarzyszenia ProEstonia.

Strona zawiera także wersję anglojęzyczną jednak jest ona dużo skromniejsza. Udało mi się odnaleźć na niej artykuły pochodzące z ważniejszych gazet zachodnioeuropejskich.

Warto także napisać kilka słów o tym, co znajduje się w dziale głównym. Strona główna (oprócz menu, podstawowych linków itd.) zawiera newsy - ogólne i kulturalne. Niestety nie są one aktualne. Na podstronach można znaleźć wiele informacji praktycznych o podróżowaniu, opisy miejsc, ale też artykuły dotyczące polityki, historii, czy stosunków polsko-estońskich. Wśród tekstów znalazłem ciekawostki (warto poczytać), humor estoński i sporo ciekawych artykułów.

 

Strona na pewno zachwyci miłosników Estonii, przyda się podróżnikom, ale też studentom czy uczniom. Plusy strony to ogromny zasób informacji, minusy to np. nieaktualne doniesienia. Warto na tę stronę zajrzeć, a może i wybrać się do Estonii.

 

PS.

Mam kilka stron, które będą wkrótce opisane, ale czekam też na Wasze sugestie.

Tagi
Współpraca
Zapraszam do zgłaszania stron oraz zakupu artykułów sponsorowanych i reklam.